Jak nesou zapomenuté trhy

30.11.-0001

Evropské akciové klání letos v prvním čtvrtletí vyhrály méně významné až zapomenuté kontinentální burzy. Zatímco v průměru propadly
od počátku roku evropské akcie o pět procent, pětka nejvýkonnějších burz od Rigy přes Prahu až po Kyjev rostla i dvouciferným tempem. Podle ekonomů šlo z velké části o důsledek paradoxu v podobě nezájmu velkých zahraničních hráčů určujících trendy tamních burz. Ti se na zmíněné parkety nehrnuli a ani z nich tedy v situaci rostoucího napětí nemohli odejít.
Burzovním šampiónem se tak během prvních tří měsíců letošního roku stala Ukrajina. Od ledna přidal tamní index UX přes pětinu hodnoty. O zhruba třináct procent povyrostl i akciový trh v Rumunsku, kolem šesti procent vydělali investořiv Pobaltí. Ve všech případech se jedná o málo likvidní trhy, které často stojí mimo dění na globálních akciových trzích. Na těchto trzích investují spíše lokální regionální fondy, pro velké globální hráče prý nemají místní objemy obchodů ani velikost firem investiční význam.
Evropskou pětkou je prozatím se čtyřprocentním ziskem pražská burza. Výkonnost indexu PX je výrazně lepší než u většiny evropských trhů, důvodem je to, že index je tvořen malým počtem firem, a proto vývoj několika nejvýznamnějších z nich určuje výkonnost celého indexu.
Veliké zahraniční fondy si pro středoevropskou expozici volí polskou burzu, méně likvidní pražská burza je tak při negativním sentimentu panujícím na globálních trzích částečně chráněna. Zatímco dosud tak tyto trhy výkonnostně zaostávaly, letos ze svých pozic mimo hlavní proud investorů těží. Česká burza se vyhnula mnoha trendům, které na globální akciové trhy působily řadu let pozitivně, ale nyní se otáčejí a tlačí naopak akcie směrem dolů. Praze podle ekonomů pomáhá vysoký dividendový výnos zdejších akcií kolem šesti procent, Bukurešť přidává ještě něco navíc. Krom až desetiprocentního dividendového výnosu nabízí Rumunsko i atraktivní ocenění akcií.

Adresa: Revoluční 910/20, Pod Bezručovým vrchem, 794 01 Krnov
Otevrrací doba: po - st - pá: 09:00 - 12:00 13:00 - 17:00